Spam icerik nedir? Zararları nelerdir?

Özellikle web alemine yeni dalmışsanız çokca duyarsınız spam içerik kelimesini. Burada şu spam sözcüğüne bir açıklık getirelim. Öncelikle spam içerik nedir sorusuna cevap arayalım daha sonra ise zararlarından bahsedelim. Spam içerik en kolay tanımıyla arama motorlarını kandırarak ziyaretçi çekmeyi amaçlayan yazılardır diyebiliriz. Örneğin “Kurtlar Vadisi” ile ilgili bir yazı yazacaksınız ve başlığı sırf daha çok aranıyor diye “Kurtlar Vadisi İzle” yapıyorsunuz. Yazıda izlenecek bir materyal yoksa bu yaptığınız spam içeriğe girer. 2 yazı örneğiyle spam içerik konusunu daha anlaşılabilir yapalım. Zamanında Kafa Kesme Videosu diye bir yazı yazmıştım. Çok da güzel hit geliyordu ancak sitenin konseptine uymadığı için videoyu kaldırdım. Yazıyı da nasılsa hit geliyor diye kaldırmadım. Ancak videoyu kaldırdıktan sonraki günlerde hit neredeyse %10lara düştü. Çünkü başlık ve içerik çelişkiliydi. Peki bu tür şeylerden hit almak istiyorsunuz, nasıl yapacaksınız? Bu soruya da Wolkanca’nın bir konusunu inceleyerek cevap verelim.
Etek Altı Görüntüleri yazısını inceleyeyim. Başlık hit çekme amaçlı ve içerikte de fotoğraf var. Bildiğiniz gibi Google resimleri okuyamıyor. Tamamdır içerikte fotoğraf var deyip geçiyor. Bir başka örnekse ad vermek istemediğim bir blogcuya ait. Atalım “Galatasaray-Fenerbahçe” maçı var. Adam “Galatasaray-Fenerbahçe Maçı İzle” diyor ve içeriğe de bir tane eski maçların özet görüntüsünden koyuyor. Google bunu spam olarak algılamıyor. Blogcu kardeş de hitlerinin keyfine bakıyor.
Peki Spam İçeriğin Zararları Nedir?
  • Abartırsanız filtre ya da sandbox yiyebilirsiniz.
  • Google sitenize pek ziyaretçi yollamaz.
  • Devamlı takipçiniz olan kaliteli ziyaretçi bulamazsınız.
  • Google hit yollasa bile ziyaretçinizin hemen çıkma oranı çok yüksek olacağı için sitenizin “Trust Rankı” iyi olmayacaktır.

Kısacası spam içeriğin zararı saymakla bitmez. Eğer kaliteli ziyaretçi ve site hedefliyorsanız nihayet bulaşacağınız şey spam olsun

 

ALINTI:  http://www.mirbotan.com/arama-motorlari/154617-spam-icerik-nedir-zararlari-nelerdir.html

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !