Sitemdeki içeriği/tasarımı araklıyorlar, ne yapmak lazım

Web sitesi olan her arkadaşın başına gelmiştir muhakkak, zaman içerisinde tecrübe edinip, mümkün olan en az şekilde bu durumdan etkilenmek istemişizdir. Bazılarımız; nasılsa çalıyorlar kardeşim, yapacak birşey yok diyip bırakanlarımızda olmuştur.

Biz bu makalede bu durumdan nasıl en az şekilde etkileniriz onu işleyeceğiz, şunu söylemekte fayda var; %100 olarak bu durumu çözmenin yolu yoktur, anlatacaklarımız sadece bu girişimi yapanların, amacına ulaşmasını zorlaştıracaktır.

1. SAYFALARDA DIV VE CSS KULLANMAK

Sayfalarınızda ağırlıklı olarak div ve css kullanın, bu durum; kopyala yapıştır yöntemiyle tasarımınızı çalmak isteyenlerin işini oldukça zorlaştıracaktır, örnek:

menüler için:
 

HTML-Kodu:
<div class="menu"> menü içeriği </div>

içerik için:HTML-Kodu:
<div id="sayfa_icerigi"> içerik v.b. </div>

2. CSS DOSYANIZIN ÇALINMASINI ÖNLEYİN

Aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza ekleyerek, doğrudan web üzerineden erişilip çalınmasını önleyebilirsiniz:Kod:
RewriteEngine on RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www.)?alanadı.com [NC] RewriteRule .css$ - [NC,F,L]

alanadı.com yazan yere kendi site adresinizi yazıyorsunuz.

Alternatif olarak html guardian kullanarak, css içeriğini şifreleyebilir ve bu şekilde kullanabilirsiniz, html guardian hakkında daha fazla bilgi için: http://www.htmlguardian.org/help_main.html

3. FOTOĞRAFLARDA WATERMARK KULLANIN

Sayfalarınızda kullandığınız resimlerde watermark kullanarak site adınızın yada isminizin bir şekilde geçmesini sağlayın. Yatay olarak boydan boya resim üzerine yapılan watermarklar oldukça etkilidir, resmi araklamak isteyenin bu durum işine gelmeyecek ve resmi almaktan vazgeçecektir.

Örnek watermark yazılımı:
http://www.batchphoto.com/features/w...rk-photos.html

Örnek watermarklanmış bir resim:
http://www.batchphoto.com/images/scr...watermarkt.jpg

4. SAYFALARDAKİ İÇERİKTE BELİRLİ NOKTALARA LİNK KOYMAK

Sayfadaki belirli noktalara link koyarsanız, sitenizin içeriği çalınsa bile, içeriğinizi araklayan kişi sitenize bedavadan link vermiş olacaktır, içeriğin çalındığı için üzülebilir ama sitenizin pagerank'ına katkıda bulunacağını için sevinebilirsiniz.

Örnek:

İyinet webmaster kaynakları.

Bu örnekte kaynakları yazan kısımdaki y harfine sitemizin linkini verdik, ayrıyetten satırın sonundaki nokta işaretinede link verdik. Benzerleri virgüllere uygulanabilir.

5. SAYFALARDAKİ İÇERİĞE HTML AÇIKLAMALARI EKLEYİN

Sayfa içeriğinizi hazırlarken belirli noktalara html içeriği ekleyin, böylece kaynak göster yöntemiyle içeriğinizi çalmak isteyenlerin işine çomak sokmuş olursunuz.

Örnek vermek gerekirse, html kaynağında yazılarımız şu şekilde gözükecektir:HTML-Kodu:
<!-- iyinet.com webmaster kaynakları --> [B]İyinet Seo Yarışmasına Katılım Kuralları[/B] <!-- / iyinet.com webmaster kaynakları --> Yarışmaya katılım ücretsizdir. <!-- iyinet.com webmaster kaynakları --> Yarışmaya sponsor olan sitelere nofollow kullanılmadan link verme zorunluğuğu vardır. <!-- / iyinet.com webmaster kaynakları -->

Ziyaretçilerimizin okuduğu sayfalarda ise şu şekilde gözükecektir:Alıntı:
İyinet Seo Yarışmasına Katılım Kuralları
Yarışmaya katılım ücretsizdir.
Yarışmaya sponsor olan sitelere nofollow kullanılmadan link verme zorunluğuğu vardır.

Bu şekildeki html açıklamaları, kaynak göster seçeneğiyle çalınacak içerikte etkili olacaktır, araklayıcı bu html açıklamalarını tek tek temizlemek zorunda kalacaktır. Html açıklamaları sadece kaynak göster seçeneğinde görülebileceğinden, normal sayfa içeriğinde gözükmeyecektir.

6. SAYFALARINIZDAKİ YAZILARIN MAUSE İLE SEÇİLEBİLMESİNİ ENGELLEYİN

Sayfanızdaki içeriğin kopyalanmasının bir kolay yoluda içeriği mause ile taratıp sağ tuş tıklayıp "kopya" sonra yayınlanacak yerde "yapıştır" tıklanarak yapılabilmektedir. Basit bir java script ile yazıların mause ile taranabilmesi engellenebilmektedir, bunun için aşağıdaki kodu

HTML-Kodu:
</body></html>

arasında bir yere eklemeniz yeterli:Kod:
<script type="text/javascript"> function disableSelection(target){ if (typeof target.onselectstart!="undefined") target.onselectstart=function(){return false} else if (typeof target.style.MozUserSelect!="undefined") target.style.MozUserSelect="none" else target.onmousedown=function(){return false} target.style.cursor = "default" } disableSelection(document.body) </script>

Bu kod şuan IE6 ve Firefox 1.5 sürümü ve üstü tüm versiyonlarda çalışmaktadır.

7. SAYFALARINIZDA MAUSE SAĞ TUŞ KULLANMA ÖZELLİĞİNİ KAPATIN

Sayfalarınızda mause sağ tuş özelliğini pasifleştirerek, gerek resimlerinizi, gerek site içeriğinizi koruyabilirsiniz, 5. adımda ki sitede içeriğin mause ile taranabilmenisini önledikten sonra bu özelliğinde kullanılması, sayfalarda doğrudan ctrl+c yada sağ tuş kopyala yöntemiyle içeriğin çalınması engellenmektedir.

Aşağıdaki javascript kodu ile sayfalarınızda

HTML-Kodu:
</body></html>

kodları arasına yerleştirip, mause sağ tuş kullanımını pasifleştirebilirsiniz:Kod:
<script language=JavaScript> <!-- var message=""; function clickIE() {if (document.all) {(message);return false;}} function clickNS(e) {if (document.layers||(document.getElementById&&!document.all)) { if (e.which==2||e.which==3) {(message);return false;}}} if (document.layers) {document.captureEvents(Event.MOUSEDOWN);document.onmousedown=clickNS;} else{document.onmouseup=clickNS;document.oncontextmenu=clickIE;} document.oncontextmenu=new Function("return false") // --> </script>

Bu kod şuan IE6 ve Firefox 1.5 sürümü ve üstü tüm versiyonlarda çalışmaktadır.

8. TÜM BU ANLATILANLARI YAPTIM, BU SEFERDE SCREEN SHOT ALIP İÇERİĞİ ÇALIYORLAR

Sayfanızdaki yazıların arka planına sabit bir yazı yazarsanız örnek www.iyinet.com şekilde yatay ve çaplazlama şeklinde, bunada önlem alabilirsiniz.

Bunun için CSS dosyanıza aşağıdaki satırı ekleyin:
 

Kod:
.rastgele { background-image: url(/dizin/rastgele.gif); background-position: top left; background-color: #FFFFFF; margin-right: auto; margin-left: auto; }

Html dosyanızda kullanacağınız kodlar:HTML-Kodu:
<div class="rastgele" style="width: 800px"> </div>

Böylece sitedeki yazılarınızın arka planında rastgele.gif içindeki içerik gösterilecektir.

9. SİTE İÇERİĞİNİZİ ARŞİVCİLER VE SİTE KOPYALIYICI ROBOTLARDAN KORUYUN

Bunun EKTE yollamış olduğum robots.txt dosyasını bilgisayarınıza kaydettikten sonra, adını robots.txt olarak değiştirip, web sitenizin ana dizinine ftp aracılığı ile yollayın, eğer bir robots.txt dosyanız varsa sitenizde, ekteki robots.txt dosyasındaki içeriği, ekstradan mevcut robots.txt dosyanızın içine ekleyebilirsiniz. Böylece zararlı robotların site içeriğinizi kopyalamalarının önüne geçebilirsiniz.

10. BÜTÜN BUNLARI YAPMADAN ÖNCE RESİMLERİMİ ARAKLAMIŞLAR NASIL ENGELLERİM

Hotlink koruması ile daha önceden sitenizden çalınmış fotoğrafları ve bundan sonra çalınmak istenenleri engelleyebilirsiniz, bunun için aşağıdaki kodu .htaccess dosyanızın içine ekleyin, .htaccess dosyanız yoksa yeni bir tane oluşturun ve ftp ile site ana dizininize atın:
 

Kod:
RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(.+.)?alanadı.com/ [NC] RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$ RewriteRule .*.(jpe?g|gif|bmp|png)$ /resimler/engelle.jpe [L]

böylece daha önceden resimlerinizin çalındığı sitede, artık o resimler yerine sizin /resimler/engelle.jpeg resminde belirlemiş olduğunuz içerik gösterilecektir.

Benden bukadar arkadaşlar, tüm bu anlattıklarım tecrübeyle sabittir, sizinde tecrübeleriniz varsa bu başlık altından devam edebilirsiniz.

 

ALINTI: http://forum.iyinet.com/yeni-baslayanlar-webmaster-okulu/84281-sitemdeki-icerigi-tasarimi-arakliyorlar-ne-yapmak-lazim-makale.html

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !