Embed

İnternette soğuk savaş

Facebook ve Google arasındaki rekabet, soğuk savaş sırasındaki gizli servis operasyonlarını andıran yöntemlerle kızışıyor. Facebook’un bir şirketle anlaşarak Google hakkında karalama kampanyası başlattığı ortaya çıktı

ABD başta olmak üzere tüm dünyada teknoloji üzerindeki egemenliklerini kanıtlayan Facebook ve Google şirketleri arasındaki savaş tırmanıyor.
Dünyanın en popüler sosyal paylaşım ağı Facebook’un özel bir halkla ilişkiler şirketiyle anlaşarak gizlice Google’ı karalama kampanyası yürüttüğü anlaşıldı. Hollywood filmlerinden fırlamış bir senaryo gibi duran olay, Burson-Marsteller adlı halkla ilişkiler şirketinin ünlü blog yazarı Christopher Soghoian’a götürdüğü bir teklifle başladı. Şirket Soghoian’dan, Google’ın “Social Circle” adlı sosyal paylaşım ağını, özel hayata müdahale ettiği çerçevesinde eleştirmesini istedi. Ancak Soghoian, eleştiri yazısının Washington Post, Politico ve The Huffington Post gibi ünlü gazetelerde yayınlanacağının söylenmesine rağmen teklifi kabul etmedi. Daha sonra, şirket ile teklif üzerine yaptığı yazışmaları sitesinde yayımlayan Soghoian olayın duyulmasını sağladı.

‘Şeffaf olmalıydık’

Skandalın ortaya çıkması üzerine halkla ilişkiler şirketinden böyle bir karalama kampanyası isteyen firmanın Apple ve Microsoft olduğu iddiaları ortaya atıldı. Konuyu araştıran Amerikan haber sitesi Daily Beast sonunda gizemli müşterinin Facebook olduğunu buldu. Facebook’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise karalama iddiaları reddedildi. Facebook sözcüsü  “Burson-Marsteller’ın kamuya açık olan bilgilerden yararlanarak internette mahremiyetin sağlanması konusuna odaklanmasını istedik. Bu konuları ciddi ve şeffaf bir biçimde kamuoyuyla paylaşmalıydık” dedi. Açıklamada Google’ın sosyal ağlarında kişisel gizlilikle ilgili kaygıları artıran eylemlerde bulunduğu ve kendi sosyal ağ hizmetlerinde Facebook verilerini kullandığı eleştirilerinde bulunuldu. Google’ın cevabı merakla bekleniyor.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !