GOOGLE PAGERANK NE İŞE YARAR?

PageRank Nedir? En basit dille Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) Google PageRank Nedir? Eğer arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization) konusunda birşeyler okuduysanız ya da siteniz veya blogunuzu Google arama motorunda çeşitli kelimelerle arandığında üst sıralarda görmek isterseniz PageRank teknolojisini anlamak zorundasınız. Burada kısaca PageRank teknolojisinden bahsedilerek eğer internet üzerinde iş yapmak istiyorsanız  ya da web siteniz varsa PageRank hakkında nelere dikkat etmeniz gerektiği en basit dille açıklanacaktır.
Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin PageRank teknolojisinin temellerini doktora çalışmaları sırasında atarak Google firmasını kurdular. Google'da arama yapıldığında sonuçların hangi esasa göre getirildiğini görmek isterseniz bu yazıyı mutlaka okumalısınız.
Google dünyanın en iyi arama motoru olma ünvanını kolayca ya da şans eseri kazanmadı. Google arama motoru olayında yaptığı paradigma değişimiyle kendinden çok önce bu işe başlayan yahoo gibi diğerlerini nasıl alt etmeyi başararak en iyi arama motoru ünvanını kazandı? Google en iyi arama motoru çünkü size aradığınız en iyi sonuçları getiriyor. Peki bunu nasıl başarıyor?

Bu teknolojinin anahtarı PageRank teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde arananlar için iyi sonuçlar geliyor.
Temel olarak PageRank, aranan değişik anahtar kelimeler için bir sitenin değerini ölçmeye yarayan bir teknoloji. Bildiğimiz gibi dünyada benzer içeriğe sahip (örneğin PageRank nedir diye arandığında gelmeye hazır pek çok site var) çok miktarda site bulunmakta.
Sitenin aranan anahtar kelimelere göre getirilmesi için siteye bir reyting verilmesi ya da puanlama yapılması gerekiyor. Bu değeri belirlerken önceki arama motorları sitenin içinde bolca geçen anahtar kelimelere ve içeriğe not veriyorlardı (metatag gibi bazı teknik billgileri vermiyoruz burada). PageRank reyting değeri hesaplanırken, Google o sayfaya kaç sitenin link verdiğine bakıyor. Aynı zamanda size link veren bu sitelerin de PageRank değerlerini hesaba katıyor. Google, normal insan davranışını taklid eden bir sistem olduğundan başarılı oluyor bu konuda. Örneğin, bir yere PC (bligisayar) almaya gideceksiniz. Bunu yaparken kılı kırk yararak bilgisayar konusunda en güvenilir arkadaşlarınıza soruyorsunuz. Yani size belli adreslere (site örneği) link veriyorlar. Google, bu basit mantığı arama motoruna taşıyarak tahtına oturdu. Eğer güvenilir insanlar (örneğin bilgisayar içeriğine sahip PageRank değeri yüksek web siteleri) bir dükkana (web sitesine) link verirse o dükkanın PageRank (güvenilirlik) değeri artıyor.
Google aranan kelimelere karşın tüm kullanıcılara sayfayı getirirken reytingi en yüksek sayfalardan sıralama yapıp sonuç getiriyor.
Google, PageRank sistemi konusunda resmi açıklaması şöyle:
PageRank relies on the uniquely democratic nature of the web by using its vast link structure as an indicator of an individual page’s value. Google interprets a link from page A to page B as a vote, by page A, for page B. But, Google looks at more than the sheer volume of votes, or links a page receives; it also analyzes the page that casts the vote. Votes cast by pages that are themselves “important” weigh more heavily and help to make other pages “important.”
Important, high-quality sites receive a higher PageRank, which Google remembers each time it conducts a search. Of course, important pages mean nothing to you if they don’t match your query. So, Google combines PageRank with sophisticated text-matching techniques to find pages that are both important and relevant to your search. Google goes far beyond the number of times a term appears on a page and examines all aspects of the page’s content (and the content of the pages linking to it) to determine if it’s a good match for your query.
Aşağıda Türkçe çevirisi yer almaktadır. Konunun daha iyi anlaşılması için motomot çeviri yerine örneklerle ve bağımsız bir çeviri yapılmıştır.
PageRank, bireysel olarak sayfaların değerine karar verirken internetin demokratik ortamına güvenmektedir. Google, A sayfasından B sayfasına olan bir linki B sayfası hakkında A sayfasının verdiği oy olarak kabul eder. (Örneğin, bu parantez içinde http://www.drcetiner.org/ linkiyle ana sayfama bir oy atmış oluyorum. Google, ana sayfa için sadece verilen bu oya bakmıyor.Ben bunu yazdığımda PageRank değerim sıfır olacağından bu oyun ana sayfam için hiçbir önemi olmuyor. Ama bu sayfaya reyting değeri yüksek başka başka sitelerden link verilince bu sayfa da güvenilir hale geldiğinden link verdiğim için ana sayfam da bundan nasibini alıyor).  Oylayan sayfanın PageRank değeri bu konuda önemli. Google oylayan sayfayı ve içeriğini, oylanan sayfanın içeriğini karşılaştırıyor. (Eğer içerikleri aynı değilse cezalandırabiliyor. Link değişimi programına katılanlara kötü haber. Sakın PageRank değerini arttırmak için link çiftliği kurmaya kalkmayın. İçeriği farklı sitelerdeki link çiftliklerini Google PageRank değeri yüksek olsa da cezalandırıyor. Tecrübeyle sabit).
Yüksek kaliteli siteler yüksek PageRank değerine kavuşur. Google, arama robotlarıyla sitenizdeki her sayfanın çetelesini tutuyor. Tabii yüksek kaliteli sayfalar, eğer aranan anahtar kelimelerle uyuşmazsa birşey ifade etmiyor. Sayfa aranan kelimelere cevap vermesi gerekiyor. Google (muhtemelen Yapay Zeka teknikleriyle) metin-eşleme (text-matching) tekniklerini  kullanarak aramanıza en uygun sayfayı getirmeye çalışıyor. Gogle, ayrıca siteniz içindeki tüm sayfalarla ana sayfanın tutarlılığını denetliyor. (Sanırım DMOZ'lara güvenenler yakında hüsrana uğrayacaklar). Google, en iyi ve güvenilir sonuçları  getirmek için teknolojiyi sürekli güncellemektedir.
PageRank teknolojisini iyi anlamak için ana kural aşağıdaki değişkenleri iyi anlamaktan geçiyor.
Bunlar en önemli değişkenler,
  • Sitenize gelen ya da verilen linkler.
  • Sizin sitenize link veren sitelerin sitenizin içeriğiyle ilişkisi (örneğin PageRank değeri yüksek bir eğitim sitesinden bir porno sitesine verilen link anlam ifade etmiyor (Link çiftliği olarak kabul edilerek eğitim sitesinin PageRank değerinin düşürülmesine yol açabilir)
  • Sizin sitenize link veren sitelerin PageRank değerleri.
  • Sizin sitenize link veren sitelerin link verirken kullandığı anahtar kelimeler.
  • Web sitenizdeki sayfa başlıkları (Page titles), yazı başlıkları (headlines) ve içerikte kullanılan anahtar kelimeler. (Anahtar kelimelerin kaç kez arandığını görmek için buraya bakınız. İnternetteki Populer anahtar kelimeler için buraya bakınız).
Bunlardan bazı faktörler (iç faktörler) kontrol edilebilirken bazıları direk olarak kontrol edilemez. Önemli olan şu, PageRank değeriniz belirlenirken bu faktörler önemlidir.
PageRank Sayıları-Küçük Yeşil Çubuk
Google PageRank değerini öğrenmek için ya Google Toolbar yükleyiniz ya da Firefox yüklediğinizde otomatik olarak her ziyaret ettiğiniz sayfada görüntülenecektir. Diğer alternatif ise bu sayfada en yanda görülen sorguda PageRank değerini öğrenmek istediğiniz site/sayfa ya da blogun ismini yazdığınızda size değeri ayrıntılı verilecektir. (Google 18 data center değeri verildiğinden gelecekteki PageRank değerinizi tahmin etmekte kullanabilirsiniz). Yeşil çubuk ziyaret ettiğiniz sitenin PageRank değerini vermektedir. PageRank değeri sıfırdan (0) başlayıp en yüksek değer olan 10'a kadar gitmektedir. Eğer yeşil kutu boşsa (gri renk) bu sayfanın Google tarafından PageRank'den dışlandığını (ya da yasaklandığını) gösterir. Eğer araç çubuğunu yüklemek istemezseniz dediğimiz gibi yandaki aracı kullanabilirsiniz.
Google, yeşil PageRank değerini ortaya attığında fırtınalar kopardı. Webmastırlar PageRank değerlerini yükseltmek için İnternet paranoya hastalığına yakalandılar. PageRank değerini yükseltmek isteyenler için PageRank değeri yüksek olan siteler, birkaç yüz dolar karşılığında PageRank değeri düşük bu sitelere link satmaya başladılar. PageRank değeri 7, 8, 9 ya da 10 olan sitelerden sadece 2 link alan sitelerin sıfırken birden 2'ye çıktığı görüldü. Tabii 2 değeri de pekçok anahtar kelimede Google'da çıkabilmek için yetmekte (çok sık aranan konular değil elbette). İnternette en sık aranan konular için (keywords  link popularity listesine) bakınız.
Google PageRank tekonolojisi gerçekten çok kompleks olup nasıl çalıştığını Google kendisi biliyor.
İşin kötüsü, PageRank değerlerini hesaplama çok zaman aldığından yeşil çubuk değeri sadece ortalama 3 ayda bir değişiyor. Yani şu anda gördüğünüz yeşil çubuk aslında Google'ın dinamik olarak tuttuğu PageRank değerini göstermiyor.
Son olarak tecrübelerden bir tavsiye: PageRank değerini asla kafanıza takmayın. İçeriğinizin kaliteli olmasına konsantre olun.
Aşağıdan istediğiniz sayfanın Gelecekteki muhtemel PageRank değerini öğrenebilirsiniz (Sonuçlar Google 18 veri merkezinden gelmektedir)

İstediğiniz site/blog/ya da sayfanın PageRank değerini aşağıdaki sorgudan öğrenebilirsiniz.
  Future PageRank Tool © SEO Chat™ URL
Valid URL

Data Center
Select datacenter range.

First 1212 - 2324 - 35
Enter Captcha To Continue
To prevent spamming, please enter in the numbers and letters in the box belowReport Problem with

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !