Google Adsense ile websitenizden para kazanın

Eğer bir web siteniz varsa, en güvenilir tıkla kazan sistemlerinden birisi olan Google Adsense'i mutlaka kullanmalısınız. Tıklama başına, reklamların özelliklerine göre birim fiyat veriyor. Sitenizde uygun içerikli reklamlar çıktığı için tıklanma oranları diğer sistemlere göre daha yüksek oluyor. Tıklama başına farklı miktarlarda kazanç elde ediyorsunuz. Bazı reklamlarda tıklama başına 1-3 usd gibi çok iyi rakamlar bile alabiliyorsunuz. İyi yönlerinden biriside direkt olarak banka hesabınıza ödeme yapıyorlar, böylece çekle uğraşmanıza gerek kalmıyor. Kazancınız 100 USD yi geçtiğinde ödeme alabiliyorsunuz.

 ADSENSE KAYIT

"Bu websitesi Google Adsense ile gelir elde ediyor" (yazının üst tarafında) basarak Google Adsense ana sayfasına ulaşın.

Karşınıza çıkan sayfada orta kısımdaki "Şimdi Kayıt Olun" yazılı tuşa basarak bilgilerinizi gireceğiniz ilk sayfaya ulaşın. Evet şu anda Google Adsense kayıt sayfasındayız. Buradaki bütün adımları birlikte tek tek dolduralım.

Web Sitesi Url'si  : Sayfanıza Google kodlarını ekleyeceğiniz sayfanızın adresini yazın.(http://ali.sitemynet.com, www.ahmet.com gibi)
Web Sitenizin Dili : Sayfanızın dilini açılır menüden seçiniz. (Sayfalarınız Türkçe olabileceği gibi yabancı dilde de olabilir.)
Hesap Türü : Kişisel seçin.
Ülke veya Bölge : Türkiye'yi seçin.
Alacaklı Adı : Buraya tam ve doğru olarak adınızı soyadınızı girin.(Türkçe karakter kullanmayın. Huseyin OZTURK gibi yazın)
Adres : Tam ve doğru olarak adresinizi girin.(Türkçe karakter kullanmayın. Ataturk Mah. Osmanli Sok. gibi yazın)
Şehir : Bulunduğunuz şehri yazın.(Türkçe karakter kullanmayın. Eskisehir veya ESKISEHIR gibi yazın.)
Posta Kodu .  Bulunduğunuz yerin posta kodunu yazın.
Telefon : Telefon numaranızı girin.
Fax : Arzu ederseniz fax numaranızı da girebilirsiniz.

Periyodik haberler için anket gönderiminden bahseden metnin yanındaki kutuyu işaretleyin.

Kurallar :  Kurallar bölümündeki 5 kutucuğu da okeyleyin.
En son olarak Bilgileri Gönder tuşunu tıklayın.

Açılan sayfada girmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu kontrol edin. Herhangi bir eksiklik varsa Geri tuşuna basarak doğru bilgileri girin. Eğer bilgileriniz doğruysa Sizi En İyi Hangisi Tarif Ediyor bölümünde Bu diğer hizmetleri kullanmıyorum kutucuğunu işaretleyin.

Bu diğer hizmetleri kullanmıyorum kutusunu işaretlediğiniz anda, yeni bir Google hesabı yaratmanız için bölüm açılacaktır. Burada:
E-Posta : Halen kullanmakta olduğunuz email adresinizi giriniz. (ahmet@mynet.com gibi).
Şifre : Google adsense için kullanacağınız şifrenizi girin ve hemen altında şifrenizi tekrar girin.
Son olarak kelime doğrulama bölümünde görünen karakterleri altındaki boşluğa girerek Devam Et tuşuna basın.
Dikkat : Girdiğiniz email adresi ve şifre, sizin Google Adsense için kullanacağınız kullanıcı adı ve şifre olacaktır. Lütfen unutmayınız.

Eğer herhangi bir yanlışlık yapmadan tüm adımları tamamladıysanız Devam Et tuşuna bastıktan sonra karşınıza Google Adsense'in size teşekkür eden sayfası ile karşılaşacaksınız. Bu sayfayı gördükten birkaç dakika sonra kayıt esnasında verdiğiniz email adresinize doğrulama maili gelecektir. Buradaki linki tıklayarak email hesabınızı doğrulayın. Artık Google sizi tanıdı ve kaydettiğiniz sayfayı kontrol ederek, kendi kurallarına uygun olup olmadığını denetleyecektir. Bu denetleme sonunda (bazen yarım saat sonra, bazen birkaç gün sonra) email adresinize yeniden bir mail gelecek ve sayfanızın onaylanıp onaylanmadığı bildirilecektir. Eğer sayfanız onaylandı ise (umarım onaylanır) bu adresi kullanarak Adsense hesabınıza giriş yapacağınız sayfayı açın ve verdiğiniz email adresi ve şifreyi kullanarak hesabınıza giriş yapın.
 

Evet hesabınıza girdiğinizi farz ediyoruz. Şimdi kodlarımızı düzenleyelim.

 

    KODLARI ALMAK  VE SİTEYE EKLEMEK

 

KODLAR
Google Adsense başlangıç sayfasından, kayıt esnasında vermiş olduğunuz email ve şifrenizle hesabınıza giriş yapın.

Karşınıza Raporlar, Adsense Kurulumu ve Hesabım başlıklarına sahip bir sayfa açılacaktır. Buradan Adsense Kurulumu sayfasına tıklatıyoruz. Gelen sayfada İçerik İçin Adsense, Arama İçin Adsense ve Tavsiyeler başlıklarını alt alta göreceksiniz. Bu adımları tek tek ayarlayalım.

İçerik İçin Adsense
Adsense Kurulumu sayfasından İçerik İçin Adsense linkine tıklatın.Karşınıza sihirbaz sayfası çıkacaktır. (İlk kez kod oluşturuyorsanız farklı bir sayfa gelebilir, ileri/devam tuşunu tıklatın.) Karşınıza iki seçenekli bir sayfa gelecektir. Reklam birimi ve Bağlantı birimi. Bizim size tavsiyemiz Reklam birimini kullanmanız. Varsayılan olarak zaten bu seçili gelir ve Resim ve Metin reklamlar varsayılan olarak ayarlıdır. Doğruluğunu gördükten sonra Devam tuşuna basarak bir sonraki sayfaya geçin.

Karşınızda Biçim ve Renkler başlıklı iki seçenek olacaktır. Biçim bölümünün yan tarafındaki açılır menüden reklam metinlerinin yayınlanacağı kutucukların boylarını ve şekillerini, renkler bölümünden de sayfanıza uygun renkleri oluşturabilirsiniz. Biçim için Reklam Biçimleri linkine tıklayarak örnek kutucukları görebilir, beğendiğinizin ismini açılır menüden seçebilirsiniz. Yatay olarak 728*90 Leaderboard reklam bannerını ve varsayılan renkleri seçtiğinizi kabul edelim. Seçiminizi yaptıktan sonra devam tuşuna tıklayın.Karşınıza kanal seçim sayfası çıkacaktır. Burayı boş geçerek devam tuşuna tıklatın.Devam tuşuna bastığınız anda Google size ait reklam kodlarını oluşturacaktır. Bu kodları kopyalayarak not defteri veya word belgesine yapıştırarak İçerik Kodları ismiyle kaydedin.

Arama İçin Adsense
İçerik kodlarını hallettikten sonra , sayfanın üstünde, Adsense kurulumu başlığının altındaki ürünler linkine tıklayarak başa dönelim. Buradan Arama İçin Adsense linkine tıklayın.Karşınıza gelen sayfadan  Arama Türü'nün karşısında Google Web Search seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. (Ben web search+site search şıkkını tercih etmiyorum şahsen.) Sayfanın biraz aşağısındaki Arama Kutusu Stili bölümünde kutucukları işaretleyerek arama kutusunun sayfanızda görüneceği şekli belirleyin.Daha fazla seçenek bölümünden sayfanızın dilini (Türkçeyse Türkçe, İngilizceyse İngilizce) seçin ve devam tuşuna basın.Karşınıza çıkan sayfanın altında Daha Fazla Seçenek bölümünde Google Etki Alanı İçin Ülke veya Bölge bölümündeki açılır kutudan Türkiye'yi seçin. (Sitenizin dili İngilizce ise ABD'yi, Almanca ise Almanyayı seçebilirsiniz.). Seçiminiz yaptıktan sonra devam tuşuna tıkladığınızda karşınıza Arama Kodları çıkacaktır. Bu kodları da kopyalayarak Arama Kodları ismiyle kaydedin.(Arama kutusu kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Suistimale çok açık.)

Tavsiyeler
Arama kodlarını hallettikten sonra , sayfanın üstünde, Adsense kurulumu başlığının altındaki ürünler linkine tıklayarak başa dönelim. Buradan Tavsiyeler linkini tıklayın.Karşınıza Google Adsense, Google Adwords ve Firefox Artı Google Araç Çubuğu seçenekleri olan sayfa çıkacak.Google Adsense yanındaki kutuyu işaretleyerek devam tuşuna basın. Karşınıza tavsiye butonunu oluşturacağınız seçenekler çıkacaktır. Tavsiyeleri Şu Dilde Göster kutusundan Türkçe seçin. Sayfanızın durumuna göre görüntülenecek butonu (metin bağlantısı yerine buton daha hoş görünür. 120*60 ebadında bir kutu uygun olacaktır.) Butonunuzun şeklini seçtikten sonra sayfanın en altındaki devam tuşuna basın.Karşınıza gelen kodları kopyalayarak Adsense Tavsiye adıyla kaydedin.

Adsense tavsiye kodlarını hallettikten sonra , sayfanın üstünde, Adsense kurulumu başlığının altındaki ürünler linkine tıklayarak başa dönelim.Tavsiyeler linkini tıklayıp buradan Firefox Artı Google Araç Çubuğu yanındaki kutuyu seçerek devam diyelim. Adsense tavsiyesi için yaptığımız işlemlere benzer işlem yapalım. Sayfamıza uygun butonun şeklini ve tavsiye dilini seçip devam diyelim. Ve çıkan kodları Firefox Tavsiye diye kaydedelim.

 

            HESABIMIZI  DÜZENLEYELİM


Evet artık Google hesabımız hazır ve para kazanmaya başladık. Aşağıdaki adımları takip ederek Google'a paramızı nasıl alacağımızı bildirelim.
 

Goole Adsense sayfasının üstünden Hesabım linkini tıklatın. Karşınıza bilgilerinizin yer aldığı sayfa gelecektir. Bu bilgiler zaten sizin bilgileriniz olduğundan burada sadece Ödeme Ayrıntıları başlığını düzenleyeceğiz Ödeme Ayrıntıları seçeneğinin hemen yanında yer alan düzenle linkine basalım. Karşınıza paranızı nasıl alacağınızı soran sayfa gelecektir. Paranızı çekle, hızlı çekle ve EFT ile alabilirsiniz. Ben sizlere EFT yi tavsiye ediyorum. Çünkü çek bozdurmak zor.

EFT şıkkının altındaki Yeni bir banka hesabı ekleyin şıkkını seçerek devam tuşuna bastığınızda karşınıza Banka Hesap Bilgileriniz çıkacak. Burada sizin isminiz otomatik olarak çıkacaktır, altındaki Hesap Rumuzu hanesine istediğiniz ismi "Benim hesap" "Paracıklar" gibi herhangi bir ismi verebilirsiniz.

Banka olarak açılır listeden hesabınızın bulunduğu bankayı seçin. Hemen arkasından da hesabınızın bulunduğu şubeyi seçin. Hesap numarası hanesine ise size ait olan ve EFT nin gelmesini istediğiniz hesap numaranızı girerek devam tuşuna basın.Artık EFT bilgilerinizi Google'a bildirmiş bulunuyoruz. Bir süre sonra bu hesabınıza Google'dan (BFS Finance Limited ) cüzi bir miktar deneme EFT si gönderilecektir. Gelen bu miktarı Google Adsense hesabınızda hesap bilgilerime girerek doğrulama yaptıktan sonra artık paranız bu hesaba yatacaktır.

Google'dan para alabilmeniz için gereken adımlardan biri de vergi bilgilerinizi Google'ya göndermektir. (Diğer adımlar; EFT hesabını doğrulamak, 100 doları geçmek, Pin numarasını girmek.) EFT hesabını doğrulamayı bir önceki paragrafta izah ettik. Vergi bilgilerinizi ise; Adsense hesabınıza girdikten sonra, Hesabım sekmesinin altında bulunan Vergi Bilgileri linkinden gönderiyoruz. Vergi bilgileri linkine tıkladıktan sonra karşımıza Vergi bilgilerinizi şimdi gönderin butonu çıkacaktır. Bu butonu tıklayarak gelen sorulara Hayır cevabı verin. En sonunda Devam deyin. Karşınıza çıkan metnin en altındaki bölüme adınızı ve soyadınızı yazarak Gönder tuşuna basın. Bu kadar =)

Pin numarası ise; hesabınızdaki para 50 doları geçtikten sonra adresinize (postayla) gönderiliyor. Bu zarfın içindeki pin numarasını Hesabım sekmesi altından giriyoruz.

                       

NASIL KAZANACAKSINIZ?


Şöyle düşünelim. Ahmet'in LCD televizyon satışı yaptığı bir internet marketi var. Google'a diyor ki "Benim sayfamın reklamını yap, 2000 ziyaretçi gönder, al sana 200 dolar". Google Ahmet'ten aldığı bu para karşılığında, sitelerinde LCD televizyonlar hakkında bilgi veren site sahiplerine reklam kodları gönderiyor. Siteleri ziyaret eden ziyaretçiler sayfada dolaşırken Ahmet'e ait bu reklama tıkladıkları takdirde site sahibi para kazanıyor. İşlemin mantığı bu.

Yani sitenizden para kazanabilmeniz için ilk şart, sayfanızın ziyaret edilmesi ve bu ziyaret edenlerin sayfanızdan Google reklamına tıklamasıdır. Her bir tıklamanın karşılığı kazancınız standart değildir. 1-2 centten başlayıp 1-2 dolara hatta daha yukarı değerlere sahip kazançlar olabilmektedir. Sayfanıza gelen Google reklamının kalitesinin yüksek olması için sayfa içeriğinizin kaliteli olması gerekir. Örneğin çay bardağı hakkında bir sayfaya gelen reklamların tıklama değeri çok düşük olacaktır. Ancak bilimsel araştırma, sağlık vs. gibi konularda içeriğiniz varsa sayfanıza kaliteli reklam gelecek ve tıklama karşılığı alacağınız kazanç yükselecektir.

Aramalardan da kazancınız benzer şekildedir. Sayfanızdaki arama kutusundan arama yapıldığında sonuçlar listelenecektir. Bu sonuçlar içerisinde Adsense sistemine para vermiş olan sitelerin linkleri en üstte ve bir çerçeve içinde çıkacaktır. Ziyaretçiniz  bu linklere tıklarsa kazanırsınız. Çerçeve içinde çıkmayan sonuçlardan kazanamazsınız.

Tavsiylerde ise ; sayfanızı ziyaret eden bir kişi sizin sayfanızdan Firefox indirirse 1 dolara kadar gelir elde etmeniz mümkün.

              ADSENSE NİN PÜF NOKTALARI

1. Kaliteli bir içeriğe sahip olan sayfanıza gelen reklam kalitesi de yüksek olacaktır.
2. Yüksek bir ziyaretçi oranı, reklamların tıklanma ihtimalini artıracaktır.
3. İyi ziyaretçi çeken bir site Google aramalarında üst sıralarda yer alacaktır. Bu da her zaman için avantajdır.
4. Sade bir tasarım her zaman için iyidir.
5. Neler yapamazsınız başlığındaki hususlara mutlaka riayet edin.
6. Zaman zaman Genel Hizmet Reklamları çıkabilir (En hızlı koşan kuş hangisidir, Dünyanın en büyük elması hangisidir gibi). Endişelenmeyin. Sayfanızın içeriği ile ilgili reklam bulunamayınca bu tür reklamlar çıkar.
7. Zaman zaman Google Adsense hesabı bakıma alınır, hesabınıza erişemezseniz endişelenmeyin, bir süre sonra tekrar deneyin.
8. Sitenizde Türkçe olarak; bankacılık, bilgisayar, sağlık, cilt bakımı, finans, otomotiv, mücevherat, turizm gibi konulardan bahsetmeniz gelen reklamların da bu doğrultuda olmasını sağlayacaktır. Bu tür reklamların da geliri yüksek olabilir. (Örneğin tatile gittiğinizde Antalyada kaldığınız otelden, tatilde yaptıklarınızdan bahsederseniz sayfanıza oteller ve turizmle ilgili reklam gelecektir.)
9. Sitenizde İngilizce olarak Refinance, Loans, Lawyer, Private Jet, Cancer, Health, Tourism, Dental, Jewelry, Hotels, Automotive gibi yüksek gelir ihtimali olan konulardan bahsetmeniz sizin faydanızadır.

         SAKIN AŞAĞIDAKİLERİ YAPMAYIN !!!!!!!!!!!!

1. Hiçbir surette hile yapmayın.(Kodda değişiklik vs)
2. Google Adsense hesabınızı kontrol ettiğiniz bilgisayardan kendi sayfanızdaki reklamlara tıklamayın.( ıp numranız kayıt altın alınır)
3. Sitenize otomatik ziyaretçi (otomatik ziyaretçi sitelerinden) göndermeyin.
4. Asla "Şu reklama bir tıklatıver," "Hadi bi el at da kazanalım" "Şurdan bi arama yapıversene" gibi ziyaretçilerinizi yönlendirmeyin. Bu konuda sayfanıza en ufak bir ibare bile eklemeyin.
5. Ziyaretçi / tıklama oranına dikkat edin. Aylık 100 ziyaretçiniz varsa ve tıklama sayınız da 95 ise Google'ın dikkatini çekersiniz. 1000 ziyaretçiye 100-150 tıklama normaldir. (Hesabınızdaki CPM oranıı kontrol edin, yüzde 10, yüzde 20 arası seviyelerde kalması uygundur).
6. Sayfanızdaki içeriğe dikkat edin. Sayfanızda porno içerik, mp3, yasadışı ürünler, uyuşturucu, terörist faaliyetler, insanları galeyana getirici konular, vs. gibi Google kurallarına aykırı içerik bulundurmamaya özen gösterin.
7. Sayfanızda yoğun şekilde link varsa, bu linkleri zaman zaman kontrol ederek kırık linkleri düzeltin. Google böcekleri sayfanızı sık sık kontrol ederler ve kırık linklerin fazlalığı dikkat çeker.
8. Bir sayfada 3 ten fazla reklam kutusu bulunduramazsınız.
9. Birden fazla siteye kod ekleyecekseniz   diğer sitelerin de Google kurallarına uymasına dikkat edin.
10. Herhangi bir kod kullanarak Google böceklerini kandırmaya çalışmayın. Kandıramazsınız.
11. Günde bir makinadan bir tıklamadan fazlası hesabınıza geçmez. Arka arkaya tıklarsam çok kazanırım düşüncesinden uzak durun.
12. Tekrar söylüyorum, asla hile yapmayın.

Bu yukarıdaki maddelere ve Google kurallarına uymamanız hesabınızın kapatılmasına sebep olabilir.

GOOGLE SORU VE CAVAPLARI BURADA BULABiLiRSiNiZ


Konu: Google Adsense nedir?
Cevap: Google AdSense web site yayıncılarının içerik sayfalarında konuyla ilgili Google reklamları göstermesi ve para kazanmasının hızlı ve kolay bir yoludur. Program ücretsizdir ve Google sitenizdeki veya arama sonuç sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar.

S1: Google adsense kabul süresi ne kadardır?
C1: Min 7, maximum 20 Gün.

S2: Host sağlayıcım yurtdışında bir sorun yaşarmıyım?
C2: Hayır.

S3: Peki geri dönüş kesinlikle oluyormu?
C3: Olumlu veya olumsuz evet.

S4: Türk yayınıcıyım ve bireysel başvuru yaptım vergi no girmek gerekiyormu?
C4: Hayır.

S5: Neden sitemde Google Hizmet Reklamları çıkıyor?
C5: İçeriğe uygun reklam olmadığından, siteniz yeni indexlendiğinden.Adsense'ı sitenize yeni entegre ettiğinizden

S6: Peki bu sorun geçicimi.
C6: Sorun sayılmaz, Evet.

S7: Birden fazla kurallara uyan sitem var ve birisiyle kabul edildim.Diğerleri içinde başvuru yapmak zorundamıyım?
C7: Hayır.Google Adsense Kanal Teknolojisi ile birden fazla uygun sitede yayın yapabilirsiniz.

S8: Peki anlık olarak görüntüleyebilirmiyim kanal sonuçlarını.
C8: 2 gün gecikmeli olarak görüntülünebilir.

S9: Başvuru yaptım siteniz onaylamadı diye mail geldi.Ve sorunu düzelttim tekrar başvuru yapmaya hakkım?
C9: Evet var.

S10: Türkçe içerik dışı sitelerimin (ing,alm v.b) kabul süresi ne kadar?
C10: Kabul süreleri tüm siteler için aynı lakin Google Türkçe yeni bir oluşum olduğu için aşırı talep dolayısıyla 20 güne kadar geri dönüşüm olabiliyor.Diğer dillerde daha az 2,3,4 gün..

S11: Tüm klik oranları aynımı.
C11: Hayır değil.Bunu reklam veren ve Google ayarlıyor.

S12: Hile yapsam Google yermi?
C12: Türk yayıncılarının şevkini kırar ve zaten kötü olan imajımızı biraz daha bozarsınız ne kendinize nede diğer kişilere hayrınız olur. Google hile yemez ve direk siteler deaktif edilir.

S13: Google erotik resimler ve yazılar içeren siteleri kabul ediyor mu?
C13: Hayır google kesinlikle erotik ve pornografik ****ryal içeren siteleri kabul etmemektedir.

S14: Kanal yaratınca verileri 2 gün sonra görüntüliyebiliyoruz.. Peki toplam rakamlara kanaldaki rakamlar da dahil mi?
C14: Evet dahildir. Toplam rakamlar channel verilerini de içermektedir. Fakat ayrı ayrı olarak channel verilerini görmeniz 2 gün sonra mümkün olmaktadır.

S15: Hem reklam hem arama koyabiliyormuyuz? Veya birden fazla reklam koyabilirmyiiz ?
C15: Evet hem arama hemde reklam seçeneklerini sitenize yerleştirebilirsiniz. Yalnız reklam seçeneklerinde dikkat etmeniz gereken 2 farklı reklam alanında aynı reklam textinin ya da bannerının görüntülenmemesidir. Bu durumu google desteklememektedir.

S16: Google arama kodunu siteme yerleştirdim.. Arama gözüküyor yalnız sitelere tıklanıldığında para kazanamıyorum?
C16: Yalnızca reklam verenlerin seçtiği arama kelimelerinde özel google reklam alanları çıkar. Bu reklamlara tıklanıldığı zaman para kazanabilirsiniz ve bu reklamlar üst tarafta tablelarla ayrılmıştır diğer sitelerden.

S17: Alternatif reklam nedir? ne işe yarar?
C17: Alternatif reklamlar google'ın sitenizde reklamlarını göstermediği zamanlarda "Aya ilk kim ayak bastı?", "Deniz neden mavidir?" gibisinden reklamlar göstermektedir. Bunların yerine kullanacağınız ve sadece google reklamları çıkmadığı zamanlarda kullanıcınıza gösterebileceğiniz reklamlardır.

S18: Adsense hakkındaki sorularımız için hangi adrese türkçe mail atabiliriz?
C18: adsense-tr@google.com adresine mail atabilirsiniz.

S19: Google'ın hesabımı hala aktif etmediğini nasıl anlıyabilirim?
C19: https://www.google.com/adsense/login/tr/


S20: Tükçe içerikli sitelerimi google kabul eder mi?
C20: Evet google türkçe içerikli siteleri kesinlikle kurallara uyduğu taktirde kabul etmektedir.

S21: Raporlar ne kadar zamanda bir güncellenmektedir?
C21: Normal raporlarınız her saat güncellenmektedir. Kanal raporlarınızı ancak 2 gün sonra görebilirsiniz.

S22: Google kazançlarımızı diğer arkadaşlarla paylaşabilir miyiz?
C22: Hayır kesinlikle kaç dolar kazandığınızı ya da hesabınızda ne kadar para biriktiğini diğer arkadaşlarla paylaşmak google sözleşmelerine aykırıdır.

S23 Her geçen gün benim google adsense tıklamalarım artıyor ama kazandıgım para azalıyor. Sitelerin içeriginde filan değişiklik yok yani hep ayni ilanlar çıkıyor eskiden beri. Bana oyle geliyorki google her gecen gün tıklama başına webmasterlara verdigi komisyonu düşürüyor?
C23: Google'ın komisyon düşürmesi gibi bir durum mümkün değildir. CPM oranınız düşük olduğu için daha fazla tıklamaya daha az kazanabilirsiniz. Önemli olan CPM'nin yüksek olmasıdır. Her reklama tıklanıldığında ne kadar aynı olursa olsun günden güne komisyonu değişebilmektedir.

S24: Ödeme bilgilerimde isim ve soyadım tükçe karekter içermektedir. Bankada bir sorun yaşarmıyım?
C24: Çek alan arkadaşların paylaşımlarından yola çıkarak kesinlikle sorun çıkmamaktadır bu gibi durumlarda. Yalnız isim ve soyadınızı büyük harfler kullanarak türkçe karekter kullanmadan yazmak en garantisi olacaktır.

S25: Ekim ayının ödemesini ne zaman alabilirim?
C25: Ekim ayının ödemesi, Kasım ayının 20si gibi google yetkilileri onayladıktan sonra postalanmaktadır.. Yaklaşık 1-2 hafta içinde elinize ulaşmaktadır.

S26: Ziyaretçiyi teşvik edici yazılar kullanabilirmiyiz google reklamlarının sağına, soluna, üstüne?
C26: Hayır kesinlikle google tarafından bu durum desteklenmemektedir! Hiçbir şekilde Yandaki linklere tıklayın, sponsorlarımıza tıklayın gibisinden mesajlar yazılmamalıdır!

S27: Google reklam seçeneklerindeki renklerle istediğimiz gibi oynıyabilir miyiz?
C27: Sayfa bileşenleri reklamların herhangi bir kısmını kapatmamalı ve metin, adres gibi reklam bileşenlerinin renkleri görünür olmalıdır. bu kural dahilinde ise reklamların borderı ya da rengiyle istenildiği gibi oynanabilir.. Ama önemli olan url, açıklama ve başlığında gözükür olmasıdır..

S28: Ben de alttaki linkte bulunan ABD vatandaşı değilim, iş kurmayacam diye devam devam dedim gittim ve en son Tasdik hiçbir ABD Etkinliği olmaması diye yazan son yere kadar geldim. Alttaki bölüme site ismini mi yazıcam ? Adımı soyadımı mı?
C28: İsim ve soyisminizi yazmanız gerekiyor.

S29: Bir de aynı Adsense kodunu Foruma da koyayım diyorum. Aynı kodu koyabilirim değil mi, bir çok sayfaya istediğim kadar?
C29: Evet, kurallara uyan tüm sayfalara kodu yerleştirebilirsiniz. Google bu sayfaları otomatik olarak kendi tanıyacaktır.

S30: Tıklama başına nasıl fazla para kazanıyorsunuz?
C30: Tıkladığın reklama daha çok para veriolar, reklamın kategorisine göre değişior örneğin sağlık linklerine 1 dolar veriorsa arkadaşlık linklerine 0.10 dolar veriordur.. Bu şekilde Sağlık linkine tıklayan daha cok kazanmış oluor tıklama başına..

S31: Google reklamlarını hem tükçe hemde ingilizce sitemede ekliyebilir miyim?
C31: Evet ekliyebilirsiniz. Google kendi siteleri tespit etmektedir. Yalnız kurallara uyan sitelere eklemelisiniz.

S32: Google-Adsense vergi kimlik numarası?
C32: Türk vatandaşları ve amerikayla alakalı olmayan webmasterlar hiçbir yere vergi kimlik numaralarını yazmıyacaklar. Bu sistem tamamen ABD'deki kişilere özeldir. Yapmanız gereken ABD'le alakam yok formuna geldikten sonra İsim ve Soyadınızı büyük harflerle yazmak.

S33: Adsensede text değilde sadece resim türü reklamı nasıl seçecegiz?
C33: Böyle bir şeyi seçemessiniz. Google reklam seçenekleri arasından sadece text reklam ve hem text - hem resim reklam seçenekleri bulunmaktadır.

S34: Efektif CPM nasıl hesaplanıyor?
C34: Efektif CPM şu; 1000 gösterim=1 CPM, misal bir günde 2000 gösterim yapmışsınız. ve bu 2000 gösterimden 2,5$ kazanmişsiniz. Yani 2 CPM den 2,5$ kazanmış oluyorsunuz. yani 1CPM den 1,25$ kazanmış oluyorsunuz. Formülize edersek; Efektif CPM=Kazanç/(Gösterim sayısı/1000)

S35: Adhearus reklamlarıyla, Adsense reklamları aynı sayfada olabilir mi?
C35: Hayır olamaz! Bu sistem Google - Adsense kurallarına uymaz..

S36: Google - Adsense reklamları ayrı pencerede (_blank)'ta açabilirmiyiz?
C36: Hayır, Adsense reklamlarını ayrı pencerede açamazsınız..

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !