Bilgisayarı Televizyona Bağlama

Masaüstü / dizüstü üzerinde Svideo yada kompozit çıkış olan tüm cihazlardan televizyona görüntü verilebilir. Artık kompozit çıkışlı ekran kartı üretmiyorlar. Çünkü Svideo daha kaliteli.Yukarıda gösteriyor.Şöylede bir kablo alacaksın. Zaten ekran kartının yanında verirler. Tabi bilgisayarcın cebe atmadıysa. Dizüstü bilgisayarın yanında vermezler ama.Bir tanede bu yukarıdaki svideo'lu bir scart alıyorsun. Kabloların bir ucu ekran kartında diğer ucu scartta. Scart'ı da televizyona. Tabi ekran kartı üzerinde ayar yapman gerekecek windows üzerinde. Eğer yeni bir televizyonun varsa onlarda direk monitör için bir giriş oluyor zaten. Yani hiç uğraşmazsın böyle scart soket kablo windows falan. Zaten şöylede birşey var ; eğer televizyonun HD high definition desteklemiyorsa, maksimum 800X600 tam çözünürlük alırsın. Zaten filmler için ideal ama oyunlarda güzel olmaz.


Sorunsuz bir sekilde görüntü almak için nelere ihtiyacimiz var?

Öncelikle ekran kartinizin tv-out özelligi olmasi gerekmekte. Anakartlarin üzerinde gelen ekran kartlarinda böyle bir özellik genellikle bulunmazken, PCI veya AGP çikisina almis oldugunuz ekran kartinin kullanma kilavuzunu gözden geçirerek bu özellige dair kesin bilgiyi elde edebilirisiniz. Bir diger seçenek de ekran kartinizin çikislarina bakmak.

Ilk resimde de görüldügü gibi vga ve dvi monitör çikisi disindakiler pc’nizi televizyona baglamak için kullanacaginiz sirasiyla svideo, s-vhs ve composite çikislari. Bunlardan en az birinin ekran kartinizda oldugunuzu varsa***** devam edelim.

Televizyonuzun Özellikleri

Isin geri kalani televizyonunuza kaliyor. Televizyonunuzda scart, svideo ya da composite çikisinizdan en az biri olmali. Bu çikislardan scart’i solda, digerlerini de sagda görebilirsiniz. Eger biraz eski bir model tv kullaniyorsaniz sadece anten girisiniz var demektir. Bunun için pek ümitli olmasa da denemesi size kalmis bir yöntemden yazinin devaminda bahsedecegiz.

Simdi senaryolari tek tek degerlendirelim. Tekrar hatirlatmakta fayda var. En iyi çözüm için televizyonunuzun ve ekran kartlarinin çikislarini çok iyi bilmelisiniz. En aygin ihtimal üzerinden baslayalim.

Televizyonunuzda Scart, ekran kartinizda svideo varsa, ekran kartinizin kutusundan çikmasi gereken(disaridan da temin edilebilen) çevirici bir kabloya ihtiyaciniz var demektir. Bunun bir örnegini yukaridaki resimde görebilirsiniz. Genellikle bu küçük kablo ekran kartinizin svideo’suna girerek composite için çikis imkani sunar. Bundan sonra artik sagdaki resimdeki gibi maliyeti düsük bir scart-composite kabloya ihtiyaç duyacaksiniz. Bu kabloyu tv’de scart’a ve ekran kartinda svideo çikisina taktiginiz composite çevirici kabloya takarak donanim olarak baglantinizi gerçeklestirmis olacaksiniz. Kablonun üç çikisi bulunmakta bunlardan biri görüntüyü (ki sizin ekran kartina buradan giris yapmaniz gerekmekte) digerleri de sag ve sol kanal sesleri tasimakta.

Bir diger seçenek de tv’deki scart girisine composite ve svideo çikisi sunan asagida görebileceginiz gibi bir parça almak ve baglantiyi svideo üzerinden gerçeklestirmek. Eger televizyonunuz görece biraz daha ileri bir model ve svideo çikisini üzerinde bulunduruyorsa hiçbir çevirici parça kullanmadan ekran kartindan televizyona ara kablo ile geçis yapabilirsiniz. En kaliteli görüntülerden birini bu sekilde almaniza karsin svideo kablolari, üzerlerinde tasidiklari direnç nedeniyle 1.5 - 2metre uzunlugun üzerine çiktiginda görüntü kaybina neden olmakta. Composite kablolarda ise böyle bir sinirlama bulunmamakta. Dolayisiyla tercihi televizyonun özellikleri ve bilgisayara olan yakinligi ya da uzakligina göre sizin yapmaniz gerekmekte. Yine bazi televizyonlar teknolojik geçis döneminde üretilmisse scart yerine sadece composite çikis sunabiliyorlar. Bu özellikte bir tv sahibiyseniz yukaridaki sürecin scart kismini atlayip ekran kartinin svideo çikisina 4 numarali resimdeki kabloyu takarak tv’deki composite’e giris yapabilirsiniz(eger ekran kartinizda svideo yerine composite varsa küçük olan ara kabloya da ihtiyaciniz yok demektir.). Her türlü alternatif için televizyonunuzu video (AV) moduna getirmeniz gerekmekte.

Donanim olarak son seçenek televizyonunuzda ne scart ne composite ne de svideo’nun bulunmamasi. Böyle bir durumda piyasada bulunan “Akilli Kutu” diye satilan anten girisini scart ve composite çikisa dönüstüren adaptör satilmakta. Ancak bu sekilde elde edecegini görüntülere anten dalgalari karisacagindan görüntü kalitesi sizi pek memnun etmeyecektir.

Isin zor olan donanim kismini hallettik. Artik Windows’ta bir iki ayar yaparak amacimiza ulasacagiz. Ekran kartiniz ati veya nvidia tabanliysa kartiniz için son sürücüleri indirmeniz gerekecektir. Windows’taki sürücülerin tv-out’u desteklemedigini belirtelim. Son sürücüleri kurduktan sonra masaüstünüzde bos bir alanda sag tiklayip properties/özelliklerden settings/ayarlar ve oradan da advanced/gelismis sekmesine gitmeniz gerekmekte. Bundan sonra ati tabanli ekran karti için soldaki resimdeki gibi “Displays” sekmesinde tv seçenegini yesile basarak aktif hale getirmelisiniz.

Nvidia için de yapmaniz gerekenlar çok farkli degil. Yukaridaki gibi Advanced menüsüne geldikten sonra sol tarafta açilan “nvidia display mode” üzerinden device settings’e ve oradan da select output device’dan tv’yi seçmeniz gerekmekte. Bu islemi de asagidaki resimde izleyebilirsiniz.

Son olarak birkaç püf noktaya deginelim. Eger film veya oyunlar monitörünüzde normal sekilde izlenirken tv’de siyah haldeyse clone veya duplicate özelliklerini kapatmaniz gerekmekte. Böylece sadece televizyonu aktif hale getirerek görüntüyü sorunsuzca izleyebilirsiniz. Ekran kartlarinin sürücülerinin disinda kullanabileceginiz TV Control Center gibi programlar da mevcut. Bunlari kullanarak overscreen ayarlariyla televizyonu tam kaplayan daha net görüntüler almaya çalisabilirsiniz. Eger böyle denemeler yapacaksaniz bulacaginiz programlarin kartiniza uygun olup olmadigini iyice kontrol edin. Emin adim atmak içinse kendi sürücülerinizi gönül rahatligiyla kullanabilirsiniz

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !